ETFOSZCZĘDZANIE

Portfel emerytalny na DEGIRO – cz.4 (sierpień – październik 2020)

Po istnym rollercoasterze jaki zafundowały nam giełdy w pierwszej połowie roku, sierpień na większości rynków był wyjątkowo nudny. Wyróżniło się złoto, które ustanowiło rekord wszech czasów. Wrzesień i październik to powrót do dynamicznych spadków, co szczególnie odczuli inwestujący na rodzimym rynku. Jak zatem wypadł mój portfel emerytalny na DEGIRO?

Wynik po 12 miesiącach +9,82%

Jestem bardzo zadowolony z rocznego wyniku, choć spadki na złocie i rynkach akcji w ostatnich tygodniach znacząco wpłynęły na wynik. Pewien niedosyt jest, gdyż w pierwszej połowie sierpnia wynik przekraczał +16%. Rajd na złocie i srebrze bardzo pozytywnie wpłynął na cały portfel, ale o poszczególnych składnikach szczegółowo poniżej. Warto również spojrzeć na to, jakie wyniki osiągnęły krajowe indeksy – WIG20 stracił w 12 miesięcy ponad 30%…. Między innymi właśnie po to, aby zapobiec takim stratom i zmniejszeniu wahań całego portfela zdecydowałem się otworzyć portfel walutowy i czerpać korzyści z globalnego inwestowania.

Jeśli ciekawi Cię co się działo w poprzednich kwartałach zapraszam do przeczytania wcześniejszych podsumowań:

Gotówki brak

Długo, długo gościła u mnie gotówka w portfelu. Oczywiście z perspektywy czasu można powiedzieć, że za długo. Można było solidnie zarobić, ale łatwo się wszystko ocenia po czasie. Każdy wykres łatwo się analizuje jak już jest narysowany, prawda? A trzeba pamiętać po co ten portfel został skonstruowany. To ma być część portfela długoterminowego, ale szeroko zdywersyfikowanego o mniejszej zmienności niż same rynki akcji.

Pozycje akcyjne zdecydowałem się otworzyć dopiero w ostatnich dniach października. Podjąłem ryzyko, mając nadzieję, że emocje związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych już sięgają zenitu i sytuacja będzie w kolejnych tygodniach sprzyjać rynkom akcji. Powszechnie uważano, że wygrana Joe Bidena zaszkodzi rynkom akcji – jednak pamiętasz jak było cztery lata temu? Rynki niesamowicie bały się zwycięstwa Donalda Trumpa. I co się wydarzyło? Giełdy zanotowały rekordy wszech czasów podczas jego prezydentury. Dlatego też stwierdziłem, że dwumiesięczne spadki powinny wkrótce znaleźć swoje odbicie. No cóż, zobaczymy jak będzie i ocenimy po kilku miesiącach. Mogę sobie pozwolić na ryzyko – celem tego portfela jest niezmiennie 6% rocznie, więc czuję się komfortowo, bo swoje już wypracowałem.

W okresie sierpień – październik 2020 nie dokonałem żadnej sprzedaży.

Dywidendy

Przez 12 miesięcy 37 razy otrzymałem wypłatę dywidendy. Zależnie od waluty danej pozycji – zarówno w EUR, USD jak i CHF. Łączna wartość wypłaconych dywidend to 71,43 EUR. W uproszczeniu mogę przyjąć, iż stopa dywidendy wyniosła 1,4%. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć o korzyściach podatkowych dotyczących opodatkowania dywidendy w inwestowaniu z DEGIRO. Dzięki wypełnieniu formularza W – 8BEN opodatkowanie dywidend z amerykańskiego rynku jest na poziomie 15%, w porównaniu do 30% w przypadku korzystania z polskich brokerów.

Koszty stałe na DEGIRO

W DEGIRO jedną z nielicznych opłat jakie poniosłem jest tzw. opłata za połączenie z giełdą. Konkretnie – jeśli korzystasz z jednej giełdy zapłacisz 2,50 EUR rocznie, dwie giełdy 5,00 EUR rocznie itd. Opłata połączeniowa nie może być wyższa niż 0,25% wartości konta (łącznie liczonej jako wolne środki + wartość posiadanych pozycji). Innymi słowy, jeśli wartość konta jest mała – np. 200 EUR to opłata będzie mniejsza. Na tym przykładzie będzie to 0,25% z 200 EUR czyli 0,50 EUR. W kolejnych miesiącach jeśli wartość konta będzie rosła, będzie pobierana opłata w wyższej kwocie, aż do momentu kiedy system pobierze sobie maksymalną opłatę w wysokości 2,50 EUR.

Pełna tabela opłat znajduje się w tym miejscu na stronie DEGIRO.

Wracamy do konkretów. W ciągu 12 miesięcy inwestycji poniosłem łącznie 15,00 EUR powyższej opłaty. To co jest ważne opłata dotyczy roku kalendarzowego, a nie okresu 12 miesięcy. Więc jeśli ktoś zaczyna inwestowanie na koniec roku – np. w grudniu, to warto ograniczyć ilość giełd, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów. Szczególnie ma to znaczenie przy małych portfelach.

Koszty transakcyjne na DEGIRO

Ale są też inne koszty – najważniejsza przecież opłata, czyli opłata transakcyjna. Poniosłem opłaty za transakcje wykonane na giełdach USA, przy okazji transakcji na REIT’ach oraz za transakcje na giełdach europejskich, przy okazji transakcji na ETF’ach. W pierwszym przypadku to 0,50 EUR + 0,004 USD za akcję. W drugim zaś 2,00 EUR + 0,03%. Szczegóły w tabeli poniżej (aktualna na dzień 02.11.2020).

Suma poniesionych przeze mnie opłat transakcyjnych to 72,87 EUR. Tak się złożyło, że niemal w 100% zostały one pokryte wypłaconymi dywidendami.

Co poza złotem?

W związku z faktem, iż posiadałem już w portfelu ekspozycję na złoto poprzez ZKB GOLD ETF (ZGLD, kod ISIN – CH0139101593) oraz producentów złota iShares Gold Producers UCITS ETF (ISOE, kod ISIN – IE00B6R52036) szukałem alternatyw. Wybór padł na srebro oraz spekulacyjnie na platynę. Stąd też zakup ZKB SILVER ETF ( ZSILUS, kod ISIN – CH0183136008) oraz ZKB PLATINUM ETF (ZPLA, kod ISIN – CH0183136057).

Pozycje akcyjne – czas na powrót

Podjąłem decyzję o szerokiej dywersyfikacji, dlatego też do portfela trafiają:

  • Vanguard S&P 500 UCITS ETF – (VUSA, kod ISIN – IE00B3XXRP09)
  • LYXOR MSCI EUROPE UCITS ETF – (LYY5, kod ISIN – FR0010261198)
  • AMUNDI MSCI EMERGING MARKETS ETF – (kod ISIN – LU1681045370)
  • ISHARES CORE MSCI JAPAN UCITS ETF – (EUNN, kod ISIN – IE00B4L5YX21)
  • ISHARES MSCI KOREA UCITS ETF USD – ( IQQK, kod ISIN –  IE00B0M63391)

Czym się kierowałem?

  • Dywersyfikacją geograficzną
  • Nie chcąc “otwierać” kolejnej giełdy i ponosić za nią opłaty, szukałem pozycji na niemieckiej XETRA
  • Skorzystałem z opcji bezpłatnego ETF na S&P500 dostępnego na giełdzie w Amsterdamie (skoro tu nie zapłaciłem opłaty transakcyjnej mniej więcej wyrówna mi ona opłatę roczną, a może coś na tej giełdzie kupię).
  • Większa ekspozycja na Azję – Korea i Japonia, ze względu na fakt, iż lepiej sobie radzą z COVID-19, a Chiny wydawały mi się już drogie.

Na koniec prośba

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, znalazłeś w nim wartość i coś ciekawego – podziel się nim ze swoimi najbliższymi lub innymi osobami, dla których może być ciekawy.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości zapraszam Cię do skomentowania niniejszego wpisu.

Zapraszam Cię również do zapisania się na newsletter – w ten sposób nie ominiesz kolejnych wpisów, a mogę Cię zapewnić, że mam dużo ciekawych tematów w zanadrzu, w trakcie opracowywania.

Zastrzeżenie prawne

Wszelkie dane i informacje zawarte w poniższym poście nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku.  Blog jest miejscem do wyrażania moich prywatnych opinii dotyczących rynków finansowych i możliwości inwestycyjnych. Nie należy go traktować jako doradztwo inwestycyjne.

Related posts
ETFIKEIKZE

Ryzyko walutowe w funduszu inwestycyjnym

ETFOSZCZĘDZANIE

Portfel emerytalny na DEGIRO - cz.2 (luty - kwiecień 2020)

OSZCZĘDZANIE

Śladami Warrena Buffetta

ETF

Chcesz zarobić na ropie? Atakuje Cię właśnie złodziej - "contango"!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję