ETFOSZCZĘDZANIE

Portfel emerytalny na DEGIRO – cz.2 (luty – kwiecień 2020)

Nawet dla osób, które tak jak ja pamiętają na własnej skórze okresy dynamicznych spadków (np. maj 2005 korekta 20% lub sierpień – wrzesień 2011 korekta ponad 25% na WIG20) czy bessę za czasów Kryzysu Finansowego z lat 2008 – 2009, to co się wydarzyło w lutym i marcu na rynkach było nowością. Taki wodospad. Lawina. Wszechobecna panika. Były przecież takie dni, kiedy traciły wszystkie klasy aktywów – poprzez najbardziej popularne w postaci akcji, obligacji i złota. Co z moim portfelem na DEGIRO?

Portfel emerytalny DEGIRO – wynik po 6 miesiącach +7,44%

Nic dziwnego, że w takiej sytuacji, mój wydawałoby się zdywersyfikowany portfel również doświadczył spadku. I to nie małego, niestety. Ze swojego szczytu w dniu 23.02.2020 (+2,90%), obsunął się do dołka (miejmy nadzieję, że historycznego :)) w dniu 05.04.2020, notując stratę -12,64%. Od tego momentu jednak bardzo dynamicznie zyskał na wartości, kończąc na +7,44%. Chcesz sprawdzić co się działo w pierwszym okresie budowania portfela? Zachęcam Cię do przeczytania części pierwszej podsumowania portfela emerytalnego.

Cash is king

Na koniec okresu 6 miesięcy od startu (czyli na dzień 03.05.2020) 64,5% portfela to gotówka. Obecna sytuacja jest absolutnie wyjątkowa. Osobiście nie czuję się komfortowo posiadając dzisiaj akcje. Może jeszcze inaczej, nie czuję się komfortowo nie posiadając gotówki na mam nadzieję, jeszcze bardziej atrakcyjne zakupy niż dzisiaj. Wolę stracić okazję, niż pieniądze. Celem tego portfela jest niezmiennie 6% rocznie, więc czuję się komfortowo, bo swoje już wypracowałem. Być może w przyszłości będę tego żałować. I będę sobie zadawał pytanie: “Dlaczego wtedy nie kupowałem?” Trudno. Mam czas – jeszcze będą okazje. Warto nadmienić, iż na rachunku DEGIRO nie może spoczywać gotówka. Jest ona automatycznie zamieniana na fundusz pieniężny.

Aktualnie w portfelu znajdują się te pozycje, które trafiły tam na samym początku. Nowe zakupy już sprzedane. W rezultacie szczegółowy skład portfela wygląda następująco:

W przyszłości będę się starał cały czas kontrolować koszty. Pamiętajcie, że na DEGIRO jest dostępna lista bezpłatnych 200 ETF.

Zamknięte pozycje

W drugim kwartale istnienia portfela zamknąłem istniejące pozycje akcyjne (Japonia, Indie, Korea). W związku z nadzwyczajnymi wydarzeniami na rynkach byłem zmuszony reagować. Z jednej strony minimalizowanie strat, a z drugiej pojawiały się wydawało się “wyjątkowe” okazje, z których chciałem skorzystać. Nie jest moją intencją spekulacja na tym portfelu, ani polowanie na krótkoterminowa okazje. Nie spodziewałem się jednak takiego obrotu sprawy. Ostatecznie jestem bardzo zadowolony. Szczegóły poniżej.

“Substytut” dla ropy

W związku z sytuacją jaka miała miejsce na rynku ropy naftowej i zdroworozsądkowym wyeliminowaniu z portfela ETF na ropę (pisałem o tym w artykule o contango) trzeba było znaleźć alternatywę. Nie mogłem usiedzieć na miejscu. Nie co dzień przecież ropa notuje takie spadki, prawda? Wybór padł na dwa ETF’y z iShares – IOGP, EXH1 oraz EXXON. Ze względu na bardzo dynamiczną sytuację zamknąłem te pozycje po kilkunastu dniach. Udało się odrobić część poniesionych wcześniej strat, a taki był cel tej ryzykownej pozycji. Niewątpliwie dopisało mi szczęście!

IOGP – iShares Oil & Gas Exploration & Production UCITS ETF

Szeroka dywersyfikacja na spółki zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu. TOP10 stanowi lekko powyżej 60% aktywów, spółek w portfelu jest zaś blisko 100. W przeciwieństwie do dostępnego na rynku amerykańskim XLE (The Energy Select Sector SPDR® Fund), w którym dwie spółki (Chevron Corporation i Exxon Mobil Corporation) ważą ok. 45% w portfelu, daje bardzo szeroką ekspozycję. Zysk 25,17% w 10 dni.

EXH1 – iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF

W tym przypadku uzyskałem ekspozycję na duże spółki – Total SA , Royal Dutch Shell PLC , BP PLC. Te trzy podmioty to niemal 60% udziału. Zysk 3,78% w 14 dni.

Exxon Mobil Corporation

Exxon uzupełnił koszyk związany z ropą. Uzyskałem w ten sposób dość szeroką ekspozycję na sektor. Pominięte zostały z największych podmiotów Gazprom, Rosneft i Chevron Corporation. Zysk 20,52% w 10 dni.

Pozycje akcyjne – rynki międzynarodowe

IJPE (IBCG) – iShares MSCI Japan EUR Hedged UCITS ETF (Acc)

No cóż. Sprzedaż niemal w samym dołku. Wiadomo jak wyglądała sytuacja w lutym i pierwszej połowie marca. Trudno. Takie sytuacje będą miały pewnie jeszcze nie raz miejsce. Strata w granicach 30% w tamtym okresie – czyli paniki, niepewności była dla mnie wystarczającą. Transakcje na giełdzie XETRA (gdzie symbol tego ETF to IBCG), celem minimalizowania kosztów. Strata -27,37% w 141 dni.

LYMD – Lyxor MSCI India UCITS ETF Acc (EUR)

Sytuacja podobna do wyżej przedstawionej, z tą różnicą, że spadki były jeszcze większe… Ostatecznie zamknięta pozycja ze stratą – 31,33% w 151 dni.

IKOR (IQQK) – iShares MSCI Korea UCITS ETF USD (Dist)

Ta transakcja to ostatnia sprzedaż pakietu akcyjnego, kupowanego na otwarciu portfela w dniu 28.10.2019. Z uwzględnieniem wypłaconej dywidendy w dniu 26.03.2020 strata – 9,07% w 186 dni.

Pozycje akcyjne – spekulacyjna zabawa

Royal Caribbean Cruises Ltd. (RCL)

Na czym można było wówczas spekulować? Między innymi na liniach lotniczych i wycieczkowcach. RCL zostały przecenione o 85% i zadałem sobie pytanie czy rzeczywiście zagrożenie tego, że upadną jest realne? Zachęcał również fakt, że kurs się podnosił. Transakcja malutka – ale cieszy! Małymi kroczkami do celu. Zysk +28,10% w 10 dni.

REIT’y

Początkowo zakładając rachunek w DEGIRO nawet nie myślałem to tym, że będę wykorzystywał REIT’y. A jednak! W podjęciu decyzji o bezpośredni zakup poniższych spółek z pewnością pomogły mi informacje z webinaru przeprowadzonego przez Forbes Real Estate Investor. Prowadzącym był nie kto inny jak Brad Thomas, którego obserwuje od ponad 2 lat. Przedstawione argumenty pokrywały się z moimi przemyśleniami oraz wzbogaciły moją wiedzę o nieznane wcześniej fakty. Do tego doszła oczywiście skala przeceny z jaką zmierzyły się poszczególne spółki. Skala i szybkość odbicia zaskoczyła mnie bardzo i dlatego stosunkowo szybko zdecydowałem się na zamknięcie wszystkich pozycji.

Ventas, Inc. (VTR)

Zysk z uwzględnieniem wypłaconej 15.04.2020 dywidendy + 28,91% w 15 dni.

STAG Industrial, Inc. (STAG)

Zysk z uwzględnieniem wypłaconej 16.04.2020 dywidendy + 23,53% w 15 dni.

Realty Income Corporation (O)

Zysk z uwzględnieniem wypłaconej 16.04.2020 dywidendy + 3,87% w 15 dni.

Physicians Realty Trust (DOC)

Zysk z uwzględnieniem wypłaconej 17.04.2020 dywidendy + 16,64% w 15 dni.

Ladder Capital Corp (LADR)

Zysk + 15,73% w 15 dni.

Public Storage (PSA)

Zysk + 12,37% w 15 dni.

CyrusOne Inc. (CONE)

Zysk + 18,62% w 15 dni.

PS Business Parks, Inc. (PSB)

Zysk + 4,77% w 15 dni.

Broadmark Realty Capital Inc. (BRMK)

Zysk z uwzględnieniem wypłaconej 16.04.2020 dywidendy + 1,89% w 15 dni.

AvalonBay Communities, Inc. (AVB)

Zysk z uwzględnieniem wypłaconej 16.04.2020 dywidendy + 19,10% w 15 dni.

Na koniec prośba

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, znalazłeś w nim wartość i coś ciekawego – podziel się nim ze swoimi najbliższymi lub innymi osobami, dla których może być ciekawy.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości zapraszam Cię do skomentowania niniejszego wpisu. Niezależnie od tego czy dotyczy to ETF czy może platformy DEGIRO.

Zapraszam Cię również do zapisania się na newsletter – w ten sposób nie ominiesz kolejnych wpisów, a mogę Cię zapewnić, że mam dużo ciekawych tematów w zanadrzu, w trakcie opracowywania.

Zastrzeżenie prawne

Wszelkie dane i informacje zawarte w poniższym poście nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku.  Blog jest miejscem do wyrażania moich prywatnych opinii dotyczących rynków finansowych i możliwości inwestycyjnych. Nie należy go traktować jako doradztwo inwestycyjne.

Related posts
ETFIKEIKZE

Ryzyko walutowe w funduszu inwestycyjnym

ETFOSZCZĘDZANIE

Portfel emerytalny na DEGIRO - cz.4 (sierpień - październik 2020)

OSZCZĘDZANIE

Śladami Warrena Buffetta

ETF

Chcesz zarobić na ropie? Atakuje Cię właśnie złodziej - "contango"!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję