IKELIKWIDACJA OFE

Likwidacja OFE. Cz.1. – terminy.

Na koniec stycznia 2020 ponad 15,5 miliona Polaków posiadało rachunki OFE. 13 lutego Sejm uchwalił ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Każda z tych osób będzie musiała podjąć decyzję czy zgromadzone środki mają pozostać w przekształconych z OFE nowych rachunkach IKE czy też przenieść je do ZUS? Likwidacja OFE wywołuje spore dyskusje i generuje mnóstwo pytań, ale odpowiadając na nie indywidualnie można podjąć w pełni świadomą decyzję.

Do kiedy musisz podjąć decyzję?

Spokojnie, spokojnie. Masz jeszcze dużo czasu. Po pierwsze po uchwaleniu ustawy trafi ona do Senatu. Nastąpi to na posiedzeniu 12 – 13 marca 2020. Obecna sytuacja sugeruje, iż należy się spodziewać wniesienia poprawek i odesłania do Sejmu. Rozpatrzenie poprawek mogłoby się odbyć na posiedzeniu Sejmu planowanym na 25 – 26 marca 2020. Z reguły takie poprawki trafiają na najbliższe posiedzenie. Wcześnie z poprawkami muszą się zapoznać komisje – co może mieć miejsce 15 – 16 marca. Następnie z Sejmu ustawa powinna trafić do Prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie – czyli jeśli powyższe daty się sprawdzą to mamy 16 kwietnia 2020. W teorii możliwe jest veto, ale już możemy tu pominąć. Ustawa w obecnym kształcie zakłada wejście w życie 1 czerwca 2020 roku. Od tej daty do 1 sierpnia mamy czas na podjęcie decyzji o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji.

O czym właściwie masz zdecydować?

Domyślnie środki zgromadzone na rachunkach OFE automatycznie trafią na nowo otwierane rachunki IKE. Do tej pory Twoimi środkami zgromadzonymi w OFE zarządzały Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE). Przekształcą się one w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych prowadzące specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), w które przekształcą się dzisiejsze OFE. I właśnie te SFIO trafią na nowo otwarte (automatycznie) IKE. Możesz jednak zdecydować, aby Twoje środki trafiły do ZUS.

Co musisz wziąć pod uwagę?

Likwidacja OFE wbrew wielu opiniom to nie jest prosty temat. Czynników, które należy wziąć pod uwagę jest całkiem sporo. A wybór wcale nie jest oczywisty. Jest to naprawdę indywidualna kwestia i wbrew wielu opiniom nie jest oczywista. Decyzja powinna być wynikiem indywidualnych odpowiedzi na kilka pytań i przemyśleniu kilku ważnych faktów, w tym również z zapisów Ustawy. Wiele z nich wzbudza olbrzymie emocje – doskonałym przykładem jest tzw. opłata przekształceniowa. Ale wiele innych ważnych elementów, takich jak przykładowe:

  • dziedziczenie środków,
  • płynność i dostępność środków po przejściu na emeryturę,
  • okres wypłaty zgromadzonych środków,
  • wyniki osiągane przez zarządzających OFE w porównaniu do waloryzacji składek ZUS? Jak to wyglądało historycznie i od czego są one zależne?
  • wymieniona już wcześniej opłata przekształceniowa i jej wpływ na symulację świadczenia emerytalnego
  • czy te środki będą prywatne?

Likwidacja OFE. Co wybrać – ZUS czy IKE?

Mam już niemal ukończony e-book, który pomoże Ci podjąć indywidualną decyzję. Czekam tylko na podpisanie ustawy, aby później nie nanosić zmian. Mam już całą listę pytań, które zebrałem od moich klientów i znajomych i będę na nie odpowiadał w formie live na FB lub webinarach. Jeśli chcesz otrzymać darmowy e-book i powiadomienia o webinarze na temat wyboru IKE czy ZUS zapraszam Cię serdecznie do zapisu poniżej na newsletter.

Related posts
ETFIKEIKZE

Ryzyko walutowe w funduszu inwestycyjnym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję